Řečníci

Jednotlivé řečníky budeme postupně představovat, proto sledujte tento web nebo náš Facebook.

Mgr. Andrea Vedralová

metodička, konzultantka vzdělávání, učitelka


Andreu Vedralovou můžeme bez nadsázky označit jako odbornici na vzdělávání. Vystudovala pedagogiku na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem a řadu let se věnovala učitelské profesi na státní základní škole. Byla ředitelkou a učila ale i na waldorfské škole a soukromém gymnáziu. Ve státní správě působila jako úřednice probační a mediační služby a také jako propagátorka interkulturní mediace. V soukromém sektoru pak jako mediátor se zaměřením na rodinné právo. A všechny tyto zkušenosti ji velmi posunuly v náhledu na vzdělávání a školství. Dlouhou dobu si průběžně rozšiřovala obzory a znalosti pod vedením zahraničních lektorů. Je také autorkou vzdělávací koncepce „Škola Můj Projekt“, která vede k tomu, že školy vypadají přece jen jinak, než si běžně představujeme. V posledních letech se věnuje neuropedagogice, metodické práci a koučování pedagogů i vedení škol.

Proč vám chceme představit Andreu Vedralovou?
Téma vzdělávání se nese už v samotné zkratce TEDx. E jako Education, neboli vzdělávání. Dotýká se každého z nás, a to ať je nám šest nebo šedesát. Je přirozené, že chceme poznávat. Ovlivňuje nás okolní svět. Ale jsme si opravdu plně vědomi toho, kdo a co ho tvoří? Jak vnímáme slovo rovnováha? Patří do tématu vzdělávání? Jaké osoby zmiňujeme, když se bavíme o školství? Učitel, dítě, žák, student. A co rodič? Pojďme se s Andreou podívat na vzdělávání trošku jinak, a to nejen pohledem rodičů skrze principy, které platí ve škole i jinde. (Petra)

Viliam Poltikovič

dokumentarista a spisovatel


Viliam odmalička hledal odpovědi na věčné otázky – proč tu jsme, odkud jsme přišli a kam kráčíme. Touha po poznání ho v materialisticky pojatém socialismu dovedla ke studiu jaderné fyziky na ČVUT, ale po bližším poznání konceptu matematiky a vědy školu záhy ukončil a vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU. Dnes pracuje jako režisér a náměty jeho filmů souvisí právě s otázkami, které ho zajímaly už v dětství. Hodně cestuje a hledá inspiraci v jiných kulturách – natáčel například s jogíny vysoko v Himálaji, s tibetskými mnichy, s dalajlamou a s šamany v Indonésii, Mongolsku a Amazonii. Zajímá ho vše, co lidskou duši povznáší a osvobozuje. Největším projektem poslední doby je seriál pro Českou televizi Brána smrti, který ukazuje smrt ze zcela jiného pohledu, než jak je dnes v naší společnosti běžné. Viliam pracuje i jako kameraman, fotograf a píše i knihy.

Proč vám chceme představit Viliama Poltikoviče?
Když jsem se zamýšlela nad tím, co v sobě všechno skrývá téma „Pohled z druhé strany“, mé myšlenky zamířily i ke smrti. Lze se dívat na smrt jinak než se strachem v očích? Viliam Poltikovič se zabývá myšlenkou sugestivně navozeného prožitku smrti jako osvobozujícího léčebného a očistného nástroje, jež nám může poskytnout vnitřní uvolnění a pocit svobody. Jakmile totiž ztratíme strach ze smrti, současně se také vytrácí neklid, vnitřní napětí a celý proces vede k ozdravení těla. Pokud se chcete dozvědět více, 15. října se vám Viliam pokusí ukázat, že se smrti nemusíme děsit, nýbrž s ní ruku v ruce projít životem a pak společně jít dál. (Jana)

RNDr. Davído Cháb, Ph.D.

biolog a milovník hudby


Davído vystudoval biologii a chemii a v rámci doktorátu pak molekulární biologii a genetiku rostlin. Na Akademii věd zkoumal geny kvetení a působil také jako aplikační specialista pro molekulární biologii. Dlouhou dobu ho trápily bolesti zad, se kterými si klasická medicína nedokázala poradit. Proto se začal zajímat také o masérství a chvíli ho i vyučoval. Jeho srdce ale vždy patřilo hudbě, starodávným kamenným svatyním, za kterými jezdil po celé Evropě i mimo ni, a zkoumání lidské mysli. Davído se nechal například zavřít na týden do tmy a ticha, experimentoval s dlouhodobou spánkovou deprivací, tranzem a také autohypnózou. Dnes se věnuje především hudbě. S dětmi bubnuje na šamanské bubny, na píšťaly “koncovky” hraje ve školách a školkách, anebo s dospělými v rámci pracovních kolektivů. Zároveň provozuje pět webů, které může obsluhovat odkudkoliv, protože svou kancelář si nosí na zádech v podobě dvoukilového batůžku.

Proč vám chceme představit Davída Chába?
S Davídem jsem se potkala na cestě po jednom z Kanárských ostrovů. Povídání o situaci, kdy člověk hodně pracuje, přepískne to a dostane se do nějakého bodu zlomu, není v dnešní době nic výjimečného. Přesto tohle vyprávění výjimečné bylo. Možná to způsobil Davídův klidný a vyrovnaný hlas, možná povídání bez obalu o tom, jak se žije polovinu roku v karavanu na poklidném ostrově a druhou v Čechách. A možná i to, že práci, která ho dnes živí, nenazývá prací, ale zábavou. Davído je fascinován zvukem, tichem, tmou a vším, co se v nich pro člověka ukrývá za tajemství. Na TEDxPlzeň nám nabídne pohled na zvuk a ticho formou, kterou jsme možná málokdo okusil. Pojďme s ním společně prožít pár minut jinak, než je na TEDx obvyklé. (Petra)

doc. Ing. Ľubomíra Dvořáková, Ph.D.

matematička


Ľubomíra Dvořáková se pro životní dráhu na poli matematiky rozhodla hned po střední škole. Vystudovala matematické modelování na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze a na akademické půdě zůstala i po svém absolutoriu. Kromě výuky se zabývá i výzkumem v oblasti teoretické informatiky. Nadšeně spolupracuje se studenty středních škol a popularizuje matematiku všude, kde je to možné. Za svůj největší úspěch na vědeckém poli považuje získání stipendia pro ženy ve vědě L’Oréal-UNESCO, ve kterém v roce 2013 uspěla s projektem Aplikace kombinatoriky na slovech v kryptologii.

Proč vám chceme Ľubomíru Dvořákovou představit?
Jen málo z nás by při prvním setkání s Ľubkou tipovalo, čemu se tato křehká mladá žena věnuje. Ve chvíli, kdy ale začne zaujatě a s nadšením sobě vlastním mluvit o matematice, je hned jasné, že před vámi stojí vědkyně, která svůj obor jednoduše miluje. Ľubka se snaží ukázat, že v matematice nejde o žádné učení se zpaměti, ale je to především hra s přesně danými pravidly, ke které je třeba logické myšlení i kreativita. Na TEDxPlzeň se pokusí odhalit krásu matematiky i těm, kdo jsou přesvědčeni, že na ni nemají buňky. A kdo ví? Třeba právě vy na ni nahlédnete pohledem z druhé strany a vezmete tenhle vědní obor na milost. (Monika)

Ing. Martin Nemrava, MBA

lektor, kouč, projektový manažer


Životní dráha Martina Nemravy je s nadsázkou jako průlet galaxií. Na ČVUT v Praze vystudoval Fakultu strojní, pracoval ve výzkumu a vývoji v oblasti kosmické techniky, v programu Interkosmos, soukromě podnikal v mezinárodním obchodě, kde provozoval řadu obchodních zastoupení zahraničních firem – napřed v oblasti obalové techniky a potom také v optických zařízeních pro astronomii. Pracoval jako manažer na různých úrovních u mezinárodní společnosti působící v automobilovém a leteckém průmyslu. Svoje široké mezioborové znalosti dnes využívá jako konzultant, kouč, lektor, facilitátor a projektový manažer. Podílí se na charitativních a vzdělávacích projektech a je předsedou Správní rady Asociace pro porodní domy a centra.

Proč vám chceme představit Martina Nemravu
Když Martin začal své poutavé vyprávění o jeho životních cestách a různorodých pracovních zkušenostech, bylo to jako záplava Perseidů, která vás uchvátí. Rád se zaměřuje na spojení teorie a praxe a na hledání souvislostí mezi obory, u kterých to není tak běžné. Bylo těžké rozhodnout se, jestli na TEDxPlzeň chceme s Martinem nahlédnout na téma porodní péče u nás i ve světě, anebo se s ním podívat do vesmíru. Ale jakmile začaly padat otázky, co vidíte, když se díváte z hvězdy na planetu Zemi nebo jaký je rozdíl mezi lety do kosmu a porodem, bylo jasno. Astronomie je Martinův celoživotní koníček a vášeň. Na TEDxPlzeň se nás pokusí zdravě nakazit a řekne nám, proč má smysl zvednout občas oči a podívat se nahoru. A jestli nám 15.10. budou nakloněny nejen hvězdy, ale i počasí, provede nás Martin noční oblohou. (Petra)

Martin Šíp

bitcoinový nadšenec a popularizátor, fyzik, architekt


Záběr odvětví, kterým se Martin Šíp ve svém životě věnuje, by bohatě stačil pro více než jednoho člověka. Martin vystudoval teoretickou fyziku a architekturu a působil několik let ve stavebnictví. Osudným se mu stal zájem o Rakouskou ekonomickou školu a zkoumání podstaty finančních trhů, které ho přivedlo k vnímání peněz jako komplexní společenské technologie. V roce 2011 se poprvé setkal s pojmem Bitcoin a od té doby se mu bez přestávky věnuje. Bitcoin, jakožto první decentralizovaná digitální měna, ho doslova učaroval, a tak začal pracovat pro startup SatoshiLabs, který je celosvětově známý jako vynálezce první hardwarové bitcoinové peněženky, tzv. TREZOR. V současné době Martin pracuje jako hlavní koordinátor Paralelní Polis v Praze, kde mimo jiné pořádá pravidelné týdenní meetupy věnované bitcoinu, kryptoměnám a decentralizaci obecně.

Proč vám chceme představit Martina Šípa?
Hlavní myšlenka bitcoinu založená na decentralizaci, mě zaujala hned, jak jsem se o této digitální měně poprvé dozvěděla. S oslovením Martina Šípa jsme vůbec neváhali už jenom proto, že stále mnoho lidí o bitcoinu vůbec neví a ti, kdo danou technologii znají, nevěří v její budoucnost. Pravdou ale je, že rychle se rozrůstající ekosystém kolem bitcoinu nabízí velké možnosti, o které mají v poslední době zájem jak inovativní technologické firmy, tak i velké finanční instituce. Je ale investice do této měny bezpečná? Jedná se pouze o mediální bublinu nebo skutečně může bitcoin svým společenským významem změnit svět jako to třeba dokázal internet? Nejen na tyto otázky nám Martin během svého vystoupení odpoví. (Monika)

Jan Krauskopf

sportovec


Jan Krauskopf, odjakživa nadšený sportovec a aktivní člověk, studoval v Plzni dopravní průmyslovku a poté pracoval několik let jako výpravčí. Pár vteřin a souhra hloupých náhod. Tak popisuje Honza den, kdy se mu změnil život. Dopravní nehoda ho upoutala na invalidní vozík a on se musel začít učit žít jinak. Úraz mu ale rozhodně neubral na elánu ani aktivitě – studuje Elektrotechnickou fakultu na ZČU, působí jako ambasador projektu VZPoura úrazům a výčet sportů, kterým se věnuje, je snad ještě širší než dříve. Honza hraje florbal za českou reprezentaci, jezdí na koni a na handbiku, potápí se, hraje badminton, jezdí na vodních lyžích a vodním skútru, a dělá dokonce i wakeboarding a paragliding.

Proč vám chceme představit Jana Krauskopfa?
První setkání s Honzou bylo, jako když se sejdete se starým dobrým známým na oběd. Honza je prostě sympaťák a jeho nakažlivý elán a radost ze života vás rychle strhnou na stejnou vlnu. Jeho nekončící objevování vlastních hranic za účelem, aby je ihned překročil a posunul zase o kus dál, je obdivuhodné a inspirující. Při povídání s ním dojdete postupně k poznání, že mít nějaký handicap neznamená žít o to méně kvalitní život, ale že je to možná právě naopak. Honza je toho živým důkazem. (Monika a Olina)

PhDr. Eva Lukavská, PhD.

Lektorka, pedagožka, psycholožka


Výčet odborných zkušeností Evy Lukavské by vydal na pořádně dlouhý seznam. Přes třicet let se totiž věnuje pedagogice a psychologii, a to zejména dětem a učitelům na základních školách. Během své kariéry doprovázela řadu studentů na cestě k jejich budoucí pedagogické dráze a také byla koordinátorkou alternativního programu Začít spolu. O výuce zaměřené na dítě napsala Eva knihu Pozor, děti! V současné době funguje jako mentorka pro učitele na základních školách, vede osobnostně rozvojové skupiny a také kurzy zaměřené na budování partnerského, respektujícího a nenásilného vztahu mezi lidmi. Eva Lukavská se s posluchači podělí o část svého životního příběhu a s odvahou a otevřeností vyzdvihne význam „pohledu z druhé strany“.

Proč vám chceme představit Evu Lukavskou?
Setkání s Evou pro mě bylo podněcující. Může se člověk sám na sebe podívat z druhé strany? Co to vlastně znamená? Žijeme v době plné koučů a lektorů, které vyhledáváme s nadějí, že nám pomohou se posunout vpřed. Možná od nich ale odcházíme s pocitem, že oni jsou ti velcí a dokonalí a my jen ti malí. Ale je to skutečně tak? Věřím, že právě Eva nám svým otevřeným osobním pohledem dodá kuráž potkat se sám se sebou a přijmout své stinné stránky, které mají stejné kvality jako ty světlé. (Petra)

M.Sc. et M.Sc. Daniel Georgiev Ph.D.

Vědec, učitel a podnikatel


Daniel Georgiev je vědec, učitel a podnikatel. Podstatnou část svého života prožil v různých končinách USA, kam se s rodinou v dětství přestěhoval. Před několika roky se po dvaceti letech vrátil zpět do své rodné Plzně. Stejně jako migroval fyzicky, migroval i v odvětvích, na která se ve své profesní dráze zaměřoval. Po doktorátu z teoretického inženýrství se vrhnul do oblasti syntetické biologie, opustil akademickou půdu a přidal se do technologického startupu. Později začal na Fakultě aplikovaných věd ZČU vyučovat modelování buněčných systémů. V první laboratoři syntetické biologie v České republice umožňuje studentům z technických oborů aplikovat inženýrské přístupy při tvorbě nových biotechnologií. A stejnou příležitost jim dává i v nedávno založené společnosti zaměřené na uplatnění těchto biotechnologií v praxi.

Proč vám chceme představit Daniela Georgieva?
Když jsme se s Danielem setkaly poprvé, hned nás svým entusiasmem pohltil. Díky jeho poutavému vyprávění jsme mohly alespoň částečně proniknout do tajemství, která nabízí skloubení tak odlišných vědních oborů jako je kybernetika a biologie. Je možné navrhnout živou buňku, když si ji nikdy nebudeme moci fyzicky prohlédnout? Je možné nemocnou buňku přeprogramovat tak, aby se vyléčila? Nefungují v buněčné biologii vlastně stejné principy a pravidla jako u lidí a věcí v běžném životě? Daniel přistupuje k říši biologie z jedinečné perspektivy inženýra a tento pohled z druhé strany se na TEDxPlzeň naskytne i nám. (Petra a Monika)

Josef Formánek

Spisovatel a cestovatel


Josef Formánek je spisovatelem a zakladatelem časopisu Koktejl. Jako reportér procestoval více než 30 zemí světa. Osudovou pro něj byla cesta na ostrov Siberut, kde nalezl kmen Mentavaj. Naučil se jazyku domorodců a oni jej přijali za svého. Tato cesta ho hluboce ovlivnila a jak sám říká, umožnila mu pocítit svou malost, ale i obrovskou vnitřní sílu a klid. O své cestě pak napsal knihu Prsatý muž a zloděj příběhu, jež se stala debutem desetiletí.
Celkem napsal sedm knih. Jeho poslední kniha se jmenuje Dvě slova jako klíč. Je o lásce, posledních věcech člověka a též o hledání smyslu života – až k hranici tajemného, kde se realita rozpouští v iluzi.

Proč vám chceme představit Josefa Formánka?
S knihami Josefa Formánka jsem se setkala již před lety. Fascinovala mne surovost, prostota i moudrost, která každou stranou jeho knih promlouvala. Poskytují zcela jiný pohled, pohled na život ve své největší jednoduchosti, život v souladu s přírodou ohlodaný na samotnou dřeň bytí. Jsem ráda, že Josef Formánek přijal naše pozvání na TEDx Plzeň a věřím, že nám pomůže nalézt to, co sám objevil uprostřed deštných pralesů. (Jana)