Program

16:00 – 17:00

Otevření sálu

17:00 – 18:30

Úvod

Alena Lochmannová

etnoložka, vysokoškolská pedagožka

Přemysl Krejčiřík

krajinářský architekt

Tereza Bonaventurová

fotografka

Justin Quinn

básník, prozaik, překladatel, vysokoškolský profesor

Adéla Elbel

překladatelka nizozemské a vlámské beletrie, moderátorka, stand-up komička

18:30 – 19:50

Přestávka

Občerstvení, poznávání nových tváří

19:50 – 21:20

Marian Jelínek

hokejový trenér, kouč, pedagog, spisovatel

Tereza Engelová

reportérka, redaktorka nezávislého zpravodajského webu

Ruth Hálová

bioložka, jedna z tzv. dětí sira Nicholase Wintona

Mirka Novak

soulová zpěvačka, hlasová trenérka, hudebnice

21:40 – 🙂

Mirka Novak a její special TEDx band

DJ

Stáhněte si naši mobilní aplikaci, ať máte všechny informace stále na dosah 😉

Aplikace pro Android a iOS.

Doprovodný program

PROJDĚTE SE PROSTOREM FAKULTY

Každý den se člověku nepoštěstí být na akademické půdě, v místech, kde se tvoří díla. Sedět v prostoru kreslírny, která se proměnila v provizorní sál. Procházet se kolem rozpracovaných soch. Nahlédnout do nasvícených ateliérů. Vidět umělecký svět za chodu, tak jak je, neuklizený, tvůrčí.

Vezměte si do ruky skleničku něčeho dobrého a jděte se projít po Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Vystoupejte po schodech na galerii. Podívejte se na kreslírnu a sochárnu ze shora.

A když už budete na galerii, projděte se kolem technické režie. Tam také uvidíte neuklizený, tvůrčí svět.

ELIXÍR DO ŠKOL

Na galerii jsme pro vás připravili fyzikálně-hudební ochutnávku. Těšit se můžete na trubkofon, lahvový orchestr a laserovou či skleněnou harfu. Využijte příležitost zahrát si na netradiční hudební nástroje a vytvořit si třeba vlastní melodii.
A jako bonus jeden optický klam.
To vše pod odborným vedením studentů Církevního gymnázia v Plzni.

Co to je Elixír do škol? Nezisková organizace, jejímž hlavním finančním partnerem je Nadace České Spořitelny, která od roku 2013 podporuje rozvoj přírodovědného a technického vzdělávání v Česku. Dlouhodobě vytváří podmínky pro učitele fyziky, a nově i učitele digitálních technologií, kteří mají chuť učit poutavou formou tak, aby děti učení bavilo a díky smysluplné výuce se i více naučily. Skrze experimenty a propojování technologií do běžné výuky žáci přirozeně pronikají do tajů přírodních věd a učí se rozumět světu kolem sebe.
Ověřte si, že fyzika není nuda, ale naopak je každodenní a zábavná součást našeho života.

TVOŘÍME OBRAZ PRO DOMOV

Domov je místem, kam se člověk rád vrací. Ať už má pro každého z nás domov jinou podobu. Miroslav Horníček jednou pronesl, že domov není prostor, ale proces. “Tady se schovám před deštěm a zimou, tady žiju, tady trávím svůj volný čas, tady se rodí moje rodina, tady ji tvořím léty, trpělivostí a tolerancí a vůbec řadou kladných principů. Domov je bytost.”

Domov nám spoluutváří umělecká díla, například obrazy. Sledujte s námi, jak se jeden takový obraz tvoří. Plzeňský výtvarník Pavel Liška, který nás nechá nahlédnout pod své ruce. Jeho výsledné dílo může být součástí vašeho domova a zároveň zakoupením obrazu pomůžete k životu jiného Domova. Domova, který v Plzni zajišťuje mobilní hospicovou péči pro lidi, kteří mají v dnešní době tu ojedinělou možnost odejít z tohoto světa v kruhu své rodiny.
Zároveň Domov poskytuje pečující rodině odbornou pomoc.

Péče začíná v okamžiku, kdy je nemocnému ukončena léčba vedoucí k uzdravení a dále je mu poskytována léčba paliativní – jsou mírněny příznaky provázející závěr nemoci a odcházení. “Všichni si přejeme ve své poslední chvíli držet za ruku blízkého člověka, málokomu se přání však splní”,  říká Jana Červánková, zakladatelka organizace Domov – plzeňská hospicová péče, z.ú.

AFTERPARTY

Zůstaňte s námi na after party. Máte možnost setkat se s řečníky, poznat nové lidi a otevřít i nové možnosti. K poslechu i tanci zahraje pro TEDx speciálně vytvořená formace Mirky Novak a věřte, že je na co se těšit. Hudba bude pokračovat i po koncertě, postará se o ní osvědčený DJ, jehož jméno je utajeno.

Na přání jsme pro ty z vás, kdo s námi zůstávají dlouho do noci, zajistili možnost koupit si něco na zub. A z after vás domů dopraví Liftago. Slevový kód dostanete na váš registrační email a také vám ho prozradíme na místě 😉

Máte otázky?

Připravili jsme pro vás seznam nejčastějších otázek. A jestli vás ještě něco napadá, napište nám na Facebook nebo na info@tedxplzen.cz.

Užijte si program a těšíme se na vás!